Strona główna

Informacje bieżące

Powołanie Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt

Jest nam miło poinformować o powołaniu w ramach Polskiego Towarzystwa Etycznego funkcji Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt. Zostaje ona powierzona adw. Karolinie Kuszlewicz, która specjalizuje się w prawnej ochronie zwierząt oraz prowadzi działalność edukacyjną w tym zakresie.


Powołanie funkcji rzecznikowskiej ma na celu wyraźne, trwałe oraz oparte na wiedzy naukowej, etyce i prawie, reprezentowanie interesów zwierząt w Polsce przez Polskie Towarzystwo Etyczne. Powyższy cel będzie realizowany poprzez upowszechnianie w debacie publicznej wartości szacunku i troski wobec zwierząt, ich prawa do życia, prawa do wolności od cierpienia i do zaspokajania gatunkowych potrzeb, a także podnoszenie świadomości prawnej w zakresie ochrony zwierząt. Poprzez naszą wspólną pracę z Rzeczniczką chcemy także pokazać, że konieczne jest powołanie na szczeblu państwowym instytucjonalnej reprezentacji zwierząt, której w naszej ocenie dziś brakuje.

Polskie Towarzystwo Etyczne od lat podejmuje działania, mające na celu poprawę losu zwierząt w Polsce. Ostatnim z tego typu wydarzeń było Międzynarodowe Forum Etyczne, które odbyło się w Krakowie w dniach 20-22 czerwca 2018, w pełni poświęcone problematyce moralnego statusu zwierząt.

Adw. Karolina Kuszlewicz na co dzień zajmuje się sprawami związanymi z ochroną zwierząt przed niehumanitarnym traktowaniem. Znana jest m.in. z walczenia przed sądami o ochronę karpi, sprzedawanych bez wody. W jednej z tego typu spraw, w grudniu 2016r. Sąd Najwyższy wydał pierwszy w historii wyrok w sprawie ochrony tych ryb. Za swoją pracę na rzecz zwierząt mec. Kuszlewicz otrzymała w zeszłym roku pierwsze miejsce w rankingu Rising Stars - Prawnicy Liderzy Jutra 2017. Autorka bloga W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata.


PTE na FACEBOOKU

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami na naszym oficjalnym fanpage'u w serwisie społecznościowym Facebook. Adres:

https://www.facebook.com/polskietowarzystwoetyczne/

Serdecznie zapraszamy!


KONFERENCJA "Moralny status zwierząt"

Polskie Towarzystwo Etyczne zaprasza wszystkie zainteresowane osoby do udziału w X Międzynarodowym Forum Etycznym, którego tematem wiodącym jest „Moralny status zwierząt”.

Forum odbędzie się w dniach 20-22 czerwca 2018 r. w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i jest adresowane zarówno do pracowników naukowych, jak i doktorantów, studentów oraz przedstawicieli kół naukowych, ale również aktywistów i działaczy na rzecz zwierząt. 01/03/2018 Najnowsza publikacja członka Zarządu PTE

"Planowany masowy odstrzał polskich dzików pokazuje, że w Ministerstwie Środowiska nic się nie zmienia" - pisze prof. Andrzej Elżanowski, zoolog Uniwersytetu Warszawskiego.

Artykuł